Ėdalai

Mityba – ypatingai svarbi šunų ir kačių gyvenimo gerovei, sveikatai ir gyvenimo trukmei. Gyvūno mitybos poreikiai kinta priklausomai nuo amžiaus, aktyvumo, dydžio, veislės, sezoniškumo. Vienų augintinių medžiagų apykaita greita, kiti linkę tukti. Kiekvienam gyvūno savininkui tenka iššūkis parinkti kuo geriausius, jo augintiniui tinkančius ėdalus.

Ėdalais suprantame gyvūninių, augalinių, mineralinių ir dirbtiniu būdu gautas pašarines žaliavas ar jų mišinį, kuris natūralus arba perdirbtas naudojamas šunų ar kačių šėrimui ir nėra kenksmingas jų sveikatai. Gaminami komerciniai sausi ėdalai ir konservai, gyvūnai gali būti šeriami mėsa, daržovėmis, ar kt.

Gyvūnas su ėdalu turi gauti pakankamai energijos, baltymų, riebalų, angliavandenių, riebalų ir vitaminų. Baltymų poreikis priklauso nuo baltymų šaltinio bei ėdalo kalorijų kiekio.

Kiekvienas gyvūnas yra savitas, todėl jų savininkams iškyla klausimų kaip tinkamai augintinį maitinti ir kokį ėdalą parinkti. Veterinarijos gydytojai yra specialistai, kurie daug išmano apie šunų ir kačių maisto medžiagų mitybos poreikius. Jie geriausiai gali patarti kokiu ėdalu kasdien maitinti šunį ar katę, o esant reikalui, parekomenduoti tinkamiausią gydomąją dietą.

Komerciniais ėdalais gyvūnus maitinti - patogu. Aukštos kokybės ėdaluose esančios maisto medžiagos  yra puikiai pasisavinamos. Juose yra gyvūnui tinkamas mineralų ir vitaminų kiekis ir pašarų papildų dažniausiai nereikia papildomai naudoti.

Komerciniai ėdalai yra skirstomi pagal šuns dydį ir amžių. Ėdalai mažiems, vidutinio dydžio, dideliems ir labai dideliems šunims skiriasi granulių dydžiu. Jauniems, suaugusiems ir senyvo amžiaus augintiniams skirti ėdalai skiriasi baltymų, mineralinių medžiagų , vitaminų kiekiu.

Augančių šuniukų ėdale turi būti subalansuotas energijos, mineralinių medžiagų ir vitaminų kiekis. Pavyzdžiui kalcio augantiems labai didelių veislių šuniukams reikia mažiau, lyginant su mažesnių veislių šuniukais. Lyginant augančių ir suaugusių šunų mitybos poreikius, teigiama, jog  pastariesiems reikalingas mažesnis energijos ir baltymų kiekis. Senyvo amžiaus augintinių ėdaluose būna daugiau ląstelienos, kuri reikalinga virškinimui gerinti ir mažiau mineralinių medžiagų, siekiant juos apsaugoti nuo šlapimo takų akmenligės.

Sergantiems gyvūnams gaminami specialūs ėdalai.
Tai ėdalai sergantiems:
šlapimo takų akmenlige,
alergija,
endokrininiais susirgimais,
virškinimo sutrikimais,
sąnarių ligomis,
inkstų ir širdies ligomis

Taip pat yra ėdalų sveikstantiems po ligų bei viršsvorį turintiems gyvūnams

Specialios paskirties gydomųjų ėdalų šunims ir katėms galima įsigyti veterinarijos vaistinėse .

Šunų ėdalai skirti tik šunims, kačių – tik katėms. Jei gyvūna maitinate sausu ėdalu – jo dubenėlyje visuomet turi būti švaraus geriamo vandens.

Veterinarijos gydyklose galite įsigyti kokybiškų ėdalų. Rinkitės tuos, kuriuose didesnis procentas mėsos, mažiau augalinių produktų ir kuo mažiau įvairių neaiškių priedų. Rinkitės pakuotes pažymėtas „Superpremium“ ženklu. Tokie ėdalai gaminami iš kokybiškų žaliavų, stabili receptūra ir sudėtis, o sudėtinių dalių maisto medžiagos gerai virškinamos ir pasisavinamos.

Jei ruošiate ėdalą namuose, augintinį apsaugosite nuo komerciniuose ėdaluose naudojamų dažiklių ar priedų, skirtų ėdalo išvaizdai pagerinti ir galiojimo trukmei pailginti. Tačiau maitinant namuose ruoštu ėdalu būtina atsižvelgti į šuns bei katės mitybos ypatumus ir poreikius.

Negalima šerti augintinio sausu ir namuose gamintu ėdalu. Keičiant vieną ėdalą kitu, to nedarykite staiga, nuo vieną ėdalą kitu keiskite palaipsniui.