Pašarų papildai
Mityba labai svarbi gyvūno sveikatai ir gyvenimo kokybei. Su ėdalu ar vandeniu gaunamos medžiagos gali pagerinti atskirų organų ar bendrą sveikatos būklę.
Pašarų papildais vadinami pašarų mišiniai, kurių sudėtyje yra didelis kai kurių medžiagų kiekis. Kitaip tariant, tai atitinkamos koncentracijos ir kiekio maisto medžiagų šaltinis (vitaminai, mineralinės medžiagos, amino rūgštys, riebalų rūgštys, augaliniai ekstraktai, probiotikai ar kita), kurių tam tikro kiekio suvartojimas gali padėti pagerinti kai kurias organizmo funkcijas. Pašarų papilduose gali būti viena medžiaga ar keleto medžiagų derinys.
Papildai yra skirti ir naudojami gyvūnų mitybai papildyti, derinant su kitais pašarais ar ėdalais. Priklausomai nuo to, kokių medžiagų koncentracija didžiausia - gali būti vitamininiai, mineraliniai, baltyminiai pašarų papildai. Pašarų papildai gaminami tiek ūkinės paskirties, tiek kompanioniniams gyvūnams. Papildai yra skirti organizmo funkcijoms pagerinti. Tai nėra vaistai, kurie skirti organizmo funkcijoms atstatyti, koreguoti ar pakeisti. Todėl pašarų papildams autorizacija netaikoma. Tačiau pašarų papildų sudėtinės medžiagos gali būti tik Europos sąjungoje autorizuotos medžiagos. Tai daroma dėl paties gyvūno ir gyvūnų, kurių produkcija naudojama žmonių maistui, saugos.
Pašarų papildų indikacijos gali būti įvairios. Ūkinės paskirties gyvūnams pašarų priedai dažniausiai naudojami sveikatai, ėdamumui ar produkcijai pagerinti.
Dėl nepilnavertės mitybos gyvūnas gali susirgti, pakisti jo kailio išvaizda. Tai gali įtakoti ir sergamumą įvairiomis ligomis bei gyvenimo trukmę. Netgi pasireiškus vienos medžiagos trūkumui, gyvūnas gali susirgti. Rinkoje esančių pašarų papildų įvairovė leidžia parinkti kokybiškus ir reikiamos sudėties produktus tinkamiausius Jūsų augintiniui.
Kadangi išties yra didelis įvairių gamintojų ir platintojų pašarų papildų asortimentas, trumpai apžvelgsime dažniausiai siūlomus ir naudojamus papildus naminiams gyvūnams.
Kompanioniniams gyvūnams papildai dažniausiai naudojami sveikatos būklei arba atskiroms organizmo funkcijoms gerinti. Pašarų papildus galima pasirinkti pagal jų poveikį – pavyzdžiui, tinkamam skeleto susiformavimui, virškinimui gerinti, sąnarių būklei gerinti, kosuliui slopinti, odos ir kailio būklei gerinti, produktyvumui didinti.
Naminiams gyvūnams virškinimo sutrikimas yra dažnas negalavimas. Papildai šunims ir katėms nuo viduriavimo ir vidurių užkietėjimo yra „Diagel“ milteliai, virškinimui gerinti su gerosiomis žarnyno bakterijomis - „Inupekt“ milteliai.
Kai gyvūnas viduriuoja jam galima skirti papildus elektrolitų ir skysčių balansui atstatyti organizme. Tokiuose papilduose yra natrio, kalio ir kitų, pavyzdžiui energijos suteikiančių medžiagų ar vitaminų (Biolyt papildai).
Gerai sąnarių būklei palaikyti naudojami pašarų papildai, kuriuose yra gliukozamino ir chondroitino sulfato („Chondrogen“), žaliųjų midijų ekstrakto („Lypromax“, „Nutradyl“). Tinka ir papildai, kuriuose yra omega 3 riebalų rūgščių, mangano, kuris yra proeoglikanų reikalingų sveikai sąnarių funkcijai palaikyti. Šiuos papildus reikia naudoti reguliariai ir ilgą laiką.
Kailio ir nagų būklei skirti papildai, kuriuose yra biotino, sieros turinčių amino rūgščių (metioninas), cinko ir kt.
Didelis asortimentas vitamininių ir mineralinių papildų šunims ir katėms. Jais pagerinama gyvūnų mityba.Iš tokių papildų galima paminėti „Vitamax“, „Nutriplus“.
Papildomai vitaminų ir mineralų dažniausiai reikia augantiems, po ligos sveikstantiems šunims, vaikingoms ir šuniukus žindančioms kalėms („Calcidelice“). Vitaminų gali trūkti namuose ruošiamame ėdale.Todėl šeriant namuose gamintais ėdalais augintinio mitybą praturtinkite vitamininiais preparatais.
Yra didelis papildų skirtų gyvūnų organizmo imuninei sistemai stiprinti asortimentas. Juose gali būti vitaminų, mineralinių ir augalinės kilmės medžiagų, kurie stiprina imunitetą.
Pašarų papildai nėra vaistai. Jie gali būti skiriami tik kaip papildoma priemonė negaluojantiems gyvūnams. Ar juos naudoti ar ne gali nuspręsti pats gyvūno savininkas.
Negaluojančiam gyvūnui galima duoti pašarų papildus, tačiau prieš juos naudojant, reikėtų pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju arba vaistininku. Jie geriausiai gali patarti kokių medžiagų trūksta Jūsų augintiniui ir parekomenduoti tinkamiausius preparatus.
Papildai būna tablečių, miltelių, gelių ir tirpalų pavidalu. Juos galima sušerti su ėdalu arba sugirdyti. Prieš naudodami kiekvieną papildą – įdėmiai perskaitykite etiketę. Nenaudokite papildo pasibaigus jo tinkamumo laikui. Stenkitės papildus laikyti originalioje pakuotėje, sandariai uždarytus, tinkamomis sąlygomis.