Akims

Daugumai sveikų šunų ar kačių specialios akių priežiūros praktiškai nereikia. Kol akys nesudirgintos, jos išskiria nedidelį sekreto kiekį. Tačiau kai kurių šunų bei kačių veislių gyvūnų sveikos akys dažnai ašaroja, todėl jiems reikalinga pastovi akių bei jų srities priežiūra.
Dažniausi ašarojančių akių „savininkai“ - persų ir himalajų veislės katės, pekinų, mopsų, ši-tsu veislių šunys. Šiems gyvūnams dėl dažno akių ašarojimo (vidinis akies kampas per mažas besikaupiančioms ašaroms, o nosies ašarų kanalas per siauras) po akimis, snukučio raukšlėse atsiranda tamsios dėmės. Dėl to gali būti kalta šių veislių gyvūnų anatominė galvos sandara: šie gyvūnai trumpanosiai ir didelėmis akimis.
Ašarojančių akių augintiniams vieną ar du kartus per dieną būtina skirti laiko akių srities kosmetinėms procedūroms ir parinkti tinkamus preparatus. Trumpasnukiams šunims reikia valyti raukšles apie akis. Jų nevalant gali prasidėti odos uždegimas.
Šiuo metu yra platus akių srities priežiūrai skirtų priemonių asortimentas: losjonai, tirpalai, kremai, drėgnos servetėlės.
Visuomet, prieš naudodami bet kurią akims ar paakiams skirtą priemonę, įdėmiai perskaitykite informaciją apie preparato naudojimą. Vienos priemonės tinka akims ir akių vokams, kitos - tik aplinkai apie akis valyti.
Skysti šunų ir kačių akių ir akių vokų valikliai. Skysčiu gausiai sudrėkinti marlės ar vatos tamponą ir švelniai valyti aplink akis nuo išorinio akies kampo vidinės pusės link. Marlės ar vatos tamponu pašalinti nešvarumus ir skysčio likučius. Puiki priemonė yra „Fiziologinis akių valiklis“, gamintojas „Virbac“.
Skysti paakių valikliai švelniai ir neskausmingai valo traiškanas, skystą sekretą, nešvarumus ar gleives, susikaupusias paakių srityje. Turi drėkinančių, raminančių ir minkštinančių savybių. Sudrėkinus vatos tamponėlį preparatu ir švelniai nuvaloma paakių sritis. Iš tokių primonių yra „Cleanocular“ gamintojas „Dechra“, „Iryplus“ gamintojas „I.C.F“.
Paakius valyti galima ir paakiams valyti skirtomis drėgnomis servetėlėmis. Jos turi drėkinančių, raminančių ir minkštinančių savybių. Drėgna servetėle vieną arba du kartus per dieną švelniai nuvalykite paakių sritį („Iryplus“ servetėlės, gamintojas „I.C.F“).
Jei yra patamsėjusių ašarų nubėgimų, plaukus po akimis pašviesinti galima specialiu balinančiu skysčiu.

Priešingybė prieš tai paminėtai ašarojančių akių problemai – augintinio akių sausumas (jis pasireiškia sergant keratokonjunktyvitu, narkozės metu). Jiems reiktų naudoti akis drėkinančius gelius, kurie lašinami į akis. Jie drėkina akis tarsi dirbtinės ašaros. Ši priemonė reikalinga junginės funkcijai ir ragenos epitelio vientisumui išlaikyti.
Juos galima naudoti kaip dirbtines ašaras esant keratokonjunktyvitui. Akių drėkiklis taip pat padeda apsaugoti akis nuo svetimkūnių. Iš tokių priemonių galima paminėti „Humigel“gamintojas „Virbac“, „Oculvet drops“ Innovet Italia, „Lagrinet Neo“ gamintojas Pharmadiet S.A. OPKO Health Company.

Naudojant akims skirtas priemones, labai svarbu jų neužteršti. Visuomet valykite akis tik švariais vatos tamponais. Kiekvienai akiai naudokite atskirą tamponą. Jei tirpalas ar gelis lašinamas į akis, stenkitės kad pakuotės antgalis neprisiliestų prie gyvūno.
Nenaudokite priemonių akims jei yra pasibaigęs jų tinkamumo laikas.

Svarbu reguliariai, nuo mažens tinkamai prižiūrėti augintinių akis ir jų sritį. Nepamirškite išvalyti raukšlių apie akis, pasirūpinkite, kad akių nedirgintų plaukai, trumpanosius gyvūnus saugokite nuo traumų. Jei turite klausimų ar abejonių dėl savo augintinio priežiūros – kreipkitės į savo veterinarijos gydytoją.
Jei pastebėjote akių uždegimo požymius – nedelsiant kreipkitės į savo veterinarijos gydytoją.