Gamintojas

Dantims

DANTŲ LIGOS

DANTŲ ĖDUONIS

Šunims ir katėms dantų ėduonis nepasireiškia taip dažnai kaip žmonėmis, galbūt dėl skirtingos burnos mikrofloros, mitybos ir seilių pH. Tačiau kartais dantų ėduonis nustatomas šunų danties duobėtame paviršiuje arba ant danties kakliuko. Katėms danties erozijos pastebimos bukaliniame paviršiuje.

PERIODONTITAS

Tai dažna gyvūnų liga, prasidedanti nuo dantų apnašų, kurios ant dantų susidaro iš bakterijų, seilių ir maisto likučių. Dantų apnašos iš pradžių būna minkštos, tačiau ilgainiui virsta dantų akmenimis. Susikaupusios apnašos ir akmenys mechaniškai dirgina dantenas. Akmenys pradeda atsidėti žemiau dantenų, susidaro kišenės, kuriose kaupiasi maisto likučiai ir intensyviai dauginasi bakterijos. Bakterijos esančios dantų apnašose sukelia dantenų uždegimą. Dantenos parausta, patinsta, gali kraujuoti. Dantenų uždegimas gali būti prie vieno danties ar apimti visus dantis. Bakterijos skverbiasi tarp danties ir dantenų, taip sukeldamos dar didesnį uždegimą, pradeda tirpdyti danties šaknį. Su laiku periodontitas apima vis daugiau dantų. Jie pradeda klibėti, gali iškristi. Gyvūnui skauda, jis negali normaliai kramtyti. Iš gyvūno burnos sklinda nemalonus kvapas. Jeigu bakterijos patenka į kraujotakos sistemą jos gali sukelti inkstų, kepenų ar širdies ligas.

Požymiai

  • Nemalonus burnos kvapas
  • Dantų apnašos ar akmenys
  • Seilėtekis
  • Nenoras kramtyti
  • Nenoras žaisti
  • Neleidžia prisiliesti prie snukio
  • Patinę skruostikauliai ar paakiai
  • Šlapiuojanti žaizda snukio srityje
  • Čiaudulys
  • Gyvūnas netenka svorio

Pastebėjus šiuos požymius augintinį parodykite veterinarijos gydytojui. Kadangi gyvūnui skauda, tinkamai jo dantis apžiūrėti, atsidėjusius akmenis nuvalyti, o pažeistus  ir klibančius dantis ištraukti gali veterinarijos gydytojas.

Gyvūno savininkui tenka pareiga nuolat prižiūrėti gyvūno dantis, kad jie būtų sveiki. Tai yra svarbu, nes trijų metų amžiaus šunys ir katės jau turi dantų problemų. Kai kurių veislių šunys ir katės turi polinkį sirgti dantų ligomis.

Dantų apnašoms kauptis neleidžia papildai Plaque-off (veikia per kraujotaką), apnašas galima valyti specialia šunims ir katėms skirta C.E.T. dantų pasta ir šepetėliu. Yra specialūs geliai su fermentais naikinančiais apnašas.

Nnemaloniam dantų kvapui pašalinti galima naudoti purškiklį (jei gyvūnas nebijo purškimo).

Reguliariai apžiūrėkite augintinio dantis.

Nuo mažens augintinio dantis reikia reguliariai valyti specialiu šepetėliu ir pasta. Tai veiksmmingiausia priemonė nuo periodonto ligų.  Atsiminkite, jog mažo dydžio veislių šunims dantų apnašos susidaro greičiau.

Galima naudoti dantų skalavimo skysčius, specialius skanėstus ar žaislus.

Profilaktinei apžiūrai nors kartą metuose augintinį parodykite veterinarijos gydytojui. Jei turite vyresnio amžiaus gyvūną, pas veterinarijos gydytoją būtina apsilankyti bent porą kartų per metus.

Yra manomam jog dantų apnašose esančių bakterijų antigenai gali būti viena iš kačių gingivito-stomatito-faringito komplekso priežasčių. Šia liga serga 4-17 metų amžiaus katės.Todėl katėms taip pat reikalinga dantų apnašų kontrolė.