Antibakteriniai girdomi vaistai

Antimikrobiniai vaistai yra skirti ligos sukėlėjams naikinti arba jų dauginimuisi slopinti, todėl jie plačiai naudojami veterinarijoje. Antimikrobiniais vaistais vadinamos cheminės medžiagos kovai prieš ligas sukeliančius patogeninius mikrobus.

Jeigu vaistas pateko į organizmą, jis būtinai pateks į kraują ir su juo nukeliaus į atskirus organus ar audinių skysčius. Antimikrobinės medžiagos, patekusios į kraują pasirinktinai veikia ligų sukėlėjus. Todėl jos skiriamos įvairioms infekcinėms ir parazitinėms ligoms gydyti. Iš antimikrobinių medžiagų galima paminėti antibiotikus, sulfanilamidus, vaistus pirmuonių sukeliamoms ligoms.

Antibiotikai - tai ypač svarbi vaistinių preparatų grupė. Antibiotikai - tai aktyvios antimikrobinės medžiagos, kurios sutrikdo atitinkamas mikroorganizmų medžiagų apykaitos grandis, juos naikina arba slopina jų dauginimąsi. Kiekvienas antibiotikas gali veikti tik tam tikras mikroorganizmų rūšis. Pagal poveikį antibiotikai skirstomi į gramteigiamus, gramneigiamus, plataus veikimo spektro, grybelius veikiančius antibiotikus ir kt. Antibiotikai gali būti išgaunami iš mikrobų, augalų, gyvulių audinių ir sintezės būdu. 
Gydant antimikrobiniais vaistais reikia laikytis pagrindinių taisyklių:

  1. Nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti tinkamus vaistus.
  2. Skirti tinkamas vaisto dozes, kad bakterijos nespėtų prie jų prisitaikyti. Nesusidarius pakankamai vaisto koncentracijai organizme, gali atsirasti atsparių šiam vaistui mikroorganizmų formų.
  3. Nesutrumpinti paskirtos gydymo trukmės. Negalima nutraukti gydymo per anksti, nors ir pastebėtume sveikatos pagerėjimą.
  4. Jei reikia, gydymui galima panaudoti keletą antimikrobinių preparatų.
  5. Stiprinti bendrą organizmo būklę, taip skatinant organizmo gynybines reakcijos prieš ligos sukėlėjus.

Antimikrobinius vaistus gyvūnui turi paskirti tik veterinarijos gydytojas. Antimikrobiniai preparatai parduodami su receptu.

Antimikrobinių vaistų naudojimo būdai yra skirtingi. Jie gyvūnams gali būti švirkščiami, girdomi ar naudojami vietiškai.

Antimikrobiniai girdomi vaistai (per os skiriami vaistai)
Vaistų davimas per burną (per os) yra seniausias ir natūraliausias, bei mažiausiai pavojingas jų sudavimo būdas. Dažniausiai tokie vaistai veikia pakankamai greitai ir gerai, o šeimininkas pats juos gali saugiai paduoti gyvūnui.
Sušerti arba sugirdyti vaistai pradeda rezorbuotis jau burnos gleivinėje, tačiau dažniausiai čia jie užsibūna trumpai.  Vaistai skirti naudojimui per os gerai rezorbuojasi skrandyje. Rezorbcijos skrandyje trukmė  -  priklauso nuo skrandyje esančių maisto medžiagų, skrandžio gleivinės, sulčių sekrecijos. Didžiausia per os suvartotų vaistų dalis rezorbuojasi plonosiose žarnose. Rezorbcijos laikas priklauso nuo tų pačių sąlygų kaip ir skrandyje.
Yra įvairios per os skiriamų vaistų formos – tabletės, kapsulės, boliusai, milteliai, granulės, sirupai, tirpalai, suspensijos, pastos, geriamieji geliai. Šiuose vaistuose esančios pagalbinės medžiagos suteikia vaistui stabilumo ir padeda, kad vaistas išliktų kliniškai efektyvus. Vaisto farmakodinamika priklauso nuo gamintojo ir gyvūno rūšies. Vaistinės medžiagos, kurios virškinamajame trakte rezorbuojasi blogai – gydymui  skiriamos kitokia forma.

Šiuo metu yra daug veterinarinių vaistų, kuriuos lengva sušerti ar sugirdyti gyvūnams. Augintiniams skirtos tabletės yra gyvūnui malonaus skonio, jie noriai jas ėda, jos gali būti sušeriamos su ėdalu. Gyvūnams skirtus veterinarinius vaistus lengva dozuoti. Vaisto koncentracija apskaičiuota taip, kad veterinarinį vaistą galima būtų naudoti patogiai ir saugiai.

Informacija apie veterinarinį vaistą gyvūno savininkui  pateikiama vaisto informaciniame lapelyje. Kaip naudoti veterinarinį vaistą, galima pasitikslinti ir veterinarinių vaistų registre, kur yra pateikiamas veterinarinio vaisto aprašas, ženklinimas ir informacinis lapelis.

Kai kurie per os skiriami preparatai gali būti naudojami kelių rūšių gyvūnams, pavyzdžiui šunims ir katėms.
Antimikrobiniai preparatai šunims ir katėms kramtomų tablečių forma  pasižymi plačiu veikimo spektru. Šie veterinariniai vaistai baktericidiškai veikia dažniausiai šunų ir kačių organizme aptinkamas bakterijas. Jie gali būti skiriami gyvūnams sergantiems odos ligomis, (pūlingas odos uždegimas), minkštųjų audinių ligomis (abscesai), dantenų uždegimu, šlapimo, kvėpavimo takų, žarnyno uždegimu, bei  infekcinėms ligoms gydyti. Kramtomosios tabletės noriai ėdamos, jas lengva dozuoti.

Pastebėjus, jog gyvūnui pasireiškia jautrumas vaisto veikliosioms ar pagalbinėms medžiagoms gydymui būtina skirti kitą preparatą.