Gamintojas

Hormoniniai preparatai

Hormoniniai preparatai

Hormoniniai preparatai plačiai naudojami žmonių medicinoje ir veterinarijoje. Antinksčių žievės hormonai kortikosteroidai skirstomi į gliukokortikoidus, mineralkortikoidus ir lytinius steroidus.

1929 m. pirmą kartą antinksčių žievės ekstraktas panaudotas, Adisono liga sergantiems žmonėms gydyti. 1948 m. pirmą kartą klinikinėje praktikoje panaudotas kortizonas. 
Nuo to laiko kortikosteroidais pradėta gydyti daugelis ligų.

Hormoniniai preparatai naudojami šunų ir kačių hormonų sutrikimams gydyti, uždegimui malšinti, alerginėms reakcijoms slopinti, niežuliui mažinti, rujai sinchronizuoti, rujai slopinti, nepageidaujamam vaikingumui nutraukti, patinų nevaisingumui sukelti.

Vaistai hormonų sutrikimams gydyti. Šunims sergantiems hipotiroidizmu, kai skydliaukė gamina nepakankamai hormono tiroksino, gydyti yra skiriamas levotiroksinas, kuris pakeičia trūkstamus hormonus.
Šunims ir katėms sergantiems cukriniu diabetu yra skiriami veterinariniai vaistai, kurių veiklioji medžiaga insulinas.
Gimdos susitraukimams stimuliuoti naudojamas sintetinis hormonas oksitocinas.

Vaistai uždegimui slopinti, tai hormonai gliukokortikoidai, kurie stipriai slopina uždegimo ir alerginius procesus. Gliukokortikoidai turi įtakos imuniniams procesams ir medžiagų apykaitai (angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaitai). Gliukokortikoidų veikimo trukmė organizme yra skirtinga. Trumpai veikiantys gliukokortikosteroidai yra hidrokortizonas ir kortizonas; vidutiniškai ilgai veikiantys – prednizolonas, prednizonas, metilprednizonas; ilgai veikiantys – triamcinolonas, deksametazonas, betametazonas ir flumetazonas.
Hormonai naudojami gyvūnams, kuriems pasireiškia uždegimas, alergija, niežulys anafilaksinės reakcijos.
Hormoninių vaistų formos yra įvairios: geriamieji bei injekciniai tirpalai, tepalai, kremai, akių lašai, suspensijos, milteliai, tabletės, purškalai.
Ilgai naudojami gliukokortikoidai sukelia nepageidaujamas reakcijas. Gliukokortikoidai slopina organizmo imunines ypatybes, todėl vakcinavimas tą mėnesį, kai buvo skirti šie hormonai, yra neveiksmingas ir turi būti kartojamas ne anksčiau kaip praėjus dviem mėnesiams po visiško pasveikimo (Henzen, 2003; Ma et al., 2003).

Patelių gimdos susitraukimams skatinti  - naudojamas sintetinis hormonas oksitocinas.

Vaistai kalių ovuliacijai sukelti ir rujai skatinti, yra vaistai kurių veiklioji medžiaga - chorioninis gonadotropinas. Šį hormoną gamina placenta nėštumo metu.

Vaistai rujai nukelti arba nutraukti – tai sintetiniai progestagenai, kurie  slopina ovuliaciją ir rują. Šios paskirties preparatai yra gaminami tablečių ir injekcinių tirpalų forma.

Vaistai nepageidaujamam vaikingumui nutraukti  - tai sintetiniai steroidai, mažinantys progesterono veikimą. Šie vaistai skirti šuningoms kalėms abortui sukelti.

Vaistai laikinam šunų nevaisingumui sukelti -  (gonadotropiną atpalaiduojantys hormonai (GnAH)), skirti sveikiems subrendusiems šunims, patinams, poodinio implanto forma, norint sukelti jų nevaisingumą.