Gamintojas

Vaistai širdžiai

Tobulėjant diagnostikos priemonėms, galima tiksliau nustatyti augintinio širdies anatominius pakitimus, įvertinti širdies veiklą ir sutrikimus.

Apžiūrint, auskultuojant širdies plotą, atliekant elektrokardiogramą, rentgenologinį tyrimą,  tiriant ultragarsu galima anksti nustatyti anatominius pakitimus ir funkcinius širdies sutrikimus, pritaikyti tinkamiausią gydymą bei stebėti gyvūno sveikatos pokyčius. Tiriant gyvūnus, kartais nustatoma keletas širdies anatominių pakitimų.

Gyvūnų širdies ligos gali būti įgimtos ir įgytos, todėl širdies ligomis gali sirgti bet kokio amžiaus ir veslės gyvūnai. Kai kurių veislių šunys ir katės turi polinkį sirgti širdies ligomis. Įgytomis širdies ligomis dažniau serga didelių veislių šunys.

Širdies nepakankamumas dėl širdies ligų ar kraujotakos sutrikimo, dažnai susijęs su širdies išstumiamo kraujo kiekiu, autonominės nervų sistemos aktyvumu, veniniu spaudimu ir natrio bei vandens apykaita. Priklausomai nuo širdies nepakankamumo laipsnio, galima audinių hipoksija, skysčių kaupimasis. Širdies sutrikimai gali pasireikšti kosuliu, dusuliu, aktyvumo sumažėjimu, greitu nuovargiu, orientacijos praradimu.

Širdies nepakankamumo priežastys būna įvairios: vožtuvų pažeidimai, kraujotakos sutrikimai, susitraukimų ritmo pokyčiai, miokardo apnuodijimas, medžiagų apykaitos sutrikimai

Širdžiai kenkia stresinės situacijos, netinkamas šunų treniravimo režimas, viršsvoris.
Širdies veiklai įtakos turi amžius, vyresnio amžiaus gyvūnams išryškėja  širdies ligų požymiai.

 Veterinarijos gydytojai kardiologai gali tiksliausiai diagnozuoti širdies patologijas ir parinkti tinkamiausią gydymą.

Širdį reikia tirti veisiamiems gyvūnams, ypač jeigu jie priklauso „rizikos veislei“, (rekomenduojama parduoti jau kardiologiškai patikrintus šuniukus ir kačiukus), sportuojantiems gyvūnams, vyresnio amžiaus gyvūnams.

Iš veterinarinių vaistų gyvūnų širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti galima paminėti širdį stimuliuojančius vaistus, diuretikus, periferines kraujagysles plečiančius vaistus.

Iš šunų širdies ir kraujagyslių gydymui naudojamų vaistų veikliųjų medžiagų yra  pimobendanas.

Staziniam širdies nepakankamumui gydyti skiriami vaistai, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, iš jų paminėtinis benazeprilis, ramiprilis.

Benazeprilis organizme virsta metabolitu, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriumi  benazeprilatu. Jis mažina spaudimą širdyje  ir kraujo spaudimą

Ramiprilis yra ilgai veikiantis  angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorius. Jis mažina spaudimą dešiniajame prieširdyje, plaučių arterijoje, plaučių kapiliaruose.

Ir benazeprilis ir ramiprilis yra stiprūs ir ilgai veikiantys vaistai.

Derinant su diuretikais angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai  gali pagerinti gyvūno gyvenimo kokybę. O taip pat ir prailginti gyvūno gyvenimo trukmę.

Iš diuretikų galima paminėti vaistą furozemidą, torazemidą.

Furozemidas yra antranilinės rūgšties darinys, torazemidas  - piridilo sulfonilšlapalo klasei priklausantis vaistas.

Torazemidas ir furozemidas yra  „kilpinis“ diuretikas. Jie iš slopina natrio ir vandens reabsorbciją inkstų vingiuotuose kanalėliuose ir nefrono kilpoje (Henle kilpa).

Furozemidas, ir torazemidas veikia greitai bei veiksmingai.  

Periferines kraujagysles plečiantys veterinarinių vaistai, kačių hipertenzijai gydyti - amlodipinas, šunų – propentofilinas.

Amlodipinas mažina kraujo spaudimą padėdamas atsipalaiduoti kraujagyslių lygiesiems raumenims ir plečia periferines arterioles. Tokiu būdu palengvina širdies darbą, mažindamas periferinį kraujagyslių pasipriešinimą. Vartojant amlodipiną miokardas mažiau naudoja energijos, jam reikia mažiau deguonies.

Propentofilinas – stiprina širdies ir skeleto raumenų kraujotaką. Jis palengvina širdies darbą, mažindamas periferinį kraujagyslių pasipriešinimą.

Pimobendanas – vaistas plečiantis kraujagysles.

Specializuoti vyresnio amžiaus gyvūnams skirti ėdalai ir gydomosios dietos palengvina širdies ir inkstų darbą. Papildai su taurinu, omega rūgštimis gali būti naudingi širdies ir kraujagyslių sveikatai palaikyti.